Proč radši píšu počeštěně "kyberpunk" a ne "cyberpunk"? Z jednoduchého důvodu.
Slovo Cyberpunk je momentálně pod registrovanou ochrannou známkou společností R. Talsorian Games a CD Projekt RED.
Kyberpunkové hnutí vzniklo jako kontrakultura proti tehdy stávající sci-fi kultuře. Inspirovaná drsnými a divokými sedmdesátkami, které daly po sluníčkových šedesátkách světu punk a syrový odpor k estabilishmentu. Doba, kdy neumětelové vzali do rukou kytary a za tónů několika akordů dali prostřednictvím hudby najevo svůj názor.
To je jeden z důležitých atributů tohoto hnutí.
Trochu se mi příčí používat při komunikaci takového hnutí inspirovaným technologickým pokrokem a drsnými streetpunks slovo, které by se mělo správně psát Cyberpunk®.
Taky si pokaždé vzpomenu na starého dobrého Jiřího W. Procházku, který mě tehdy uvedl svojí antologií Tvůrci času do víru příběhů punkerů, kteří nenáviděli korporace a surfovali na vlnách kyberprostoru.
@johnny
Takže korporace si patentovala název proti-establishmentského hnutí...
Ano, nebudu ani předstírat, že v tom nevidím tu příšernou ironii
@johnny
Není to poprvé
Sales and corporate ownership of rights
According to Time in 2011, the protesters' adoption of the mask had led to it becoming the top-selling mask on Amazon.com, selling hundreds of thousands a year. Warner Bros. Discovery, which owns Warner Bros. and DC Comics, owns the rights to the image and is paid a fee with the sale of each official mask
@LukeAlmighty@gameliberty.club
Nevim proc, ale vzdycky se mi vybavi Markus Revolta